Většina moderních krbových vložek je vybavena vystýlkou topeniště, kterou tvoří tvarovky z šamotu, carconu nebo jiného žáruvzdorného akumulačního materiálu.
Tato vystýlka má hned několik funkcí. Udržuje vysokou teplotu v topeništi, čímž zabraňuje nadměrnému dehtování a napomáhá k účinnějšímu spalování, chrání ocel před přímým působením ohně, aby nedocházelo k degradaci materiálu, a po vyhasnutí krbu ještě několik hodin uvolňuje naakumulované teplo. Zároveň však tvoří důležitý designový prvek krbové vložky, který má zvýraznit krásný pohled na oheň. Vystýlka topeniště se proto dodává v různých barvách a někteří výrobci nám dokonce dávají na výběr. Můžeme si zpravidla zvolit mezi černou, bílou, tmavě hnědou, červenou apod. Nejčastěji se však setkáme s přírodní nažloutlou šamotovou barvou a bílou.
Bílá barva topeniště vypadá v krbu velice elegantně. Nabízí se však otázka, co se stane s krásně čistou vystýlkou, až v krbu poprvé zatopíme? Zakouří se a veškerý efekt bude pryč? Na štěstí tomu tak není. Pokud budete v krbu topit suchým dřevem, nebudete oheň v krbu dusit, aby nedocházelo k dehtování, vystýlka zůstane krásně čistá. Samozřejmě, asi každému se občas stane, že nedocílí optimálního hoření a vystýlka topeniště se zašpiní. Nic se neděje, stačí přiložit suché dřevo a zakouřená vystýlka se opět vypálí a bude znovu krásně čistá.
Dejte si však pozor a polena do ohně přikládejte s citem. Často se stane, že nešetrným přikládáním dojde k prasknutí tvarovky, kterou je poté potřeba vyměnit.